Rozkład geograficzny występowania WZW typu A

Aquafresh

Różne obszary geograficzne mogą się charakteryzować wysokim, średnim lub niskim poziomem zakażeń wątroby wirusem typu A.

Obszary o wysokim poziomie zakażeń: w krajach rozwijających się, gdzie warunki sanitarne i poziom higieny są bardzo niskie, większość dzieci (nawet do 90%) zostało zarażonych jeszcze przed ukończeniem 10 roku życia. Zakażone w dzieciństwie osoby przechodzą chorobę bezobjawowo. Epidemie są tu rzadkie, gdyż starsze dzieci oraz dorośli są zasadniczo odporni.

Obszary o średnim poziomie zakażeń: w krajach rozwijających się z gospodarką przejściową i regionach, w których warunki sanitarne są zmienne, a mieszkańcom często udaje się uniknąć zakażenia we wczesnym dzieciństwie. Niestety, równocześnie bardziej narażone na zakażenia są osoby w starszych grupach wiekowych, a częstsze infekcje występują także u młodzieży i dorosłych. W tych obszarach ryzyko wystąpienia epidemii jest dość poważne.

Obszary o niskim poziomie zakażeń: w krajach rozwiniętych, o dobrych warunkach sanitarnych i higienicznych. Choroba może wystąpić u młodzieży i dorosłych w grupach wysokiego ryzyka, takich jak uzależnionych od narkotyków, homoseksualistów, osób podróżujących do obszarów o wysokiej epidemiczności oraz w izolowanych populacjach, jak np. zamknięte wspólnoty religijne.

Regionami szczególnie narażonymi na rozprzestrzenianie się wirusa WZW A są Indie, Pakistan, Bangladesz, Nepal, Afryka, Bliski Wschód, część Dalekiego Wschodu (bez Japonii), Ameryka Środkowa i Południowa, a także Meksyk.

organu. Większość ludzi natomiast wychodzi z choroby bez większych konsekwencji.

Cutibaza Sensodyne Classic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *