Wirusowe zapalenie wątroby typu A – informacje ogóle

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba, która występuje na całym świecie, a w szczególności w krajach rozwijających się. Potocznie nazywana jest żółtaczką pokarmową i na ogół związana jest ze złymi warunkami sanitarnymi i higienicznymi.

Wirus zapalenia wątroby typu A jest jednym z kilku typów wirusów zapalenia wątroby, które wywołują stan zapalny i ograniczają zdolność tego narządu do funkcjonowania. Wirus może spowodować łagodną lub ciężką odmianę choroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to jedna z najczęściej występujących chorób, której zapobiec może szczepienie. Wirus rozprzestrzenia się przede wszystkim przy kontakcie osoby niezaszczepionej z zakażoną żywnością lub zanieczyszczoną wodą. Ściślej mówiąc – choroba związana jest z brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych oraz słabej higieny osobistej.

W odróżnieniu od wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, typ A to infekcja, która nie powoduje przewlekłej choroby wątroby i rzadko jest śmiertelna. Może natomiast doprowadzić do wyniszczających objawów i ostrej niewydolności wątroby, co związane jest z wysoką śmiertelnością.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to jedna z najczęściej występujących przyczyn zakażeń pokarmowych. Epidemie związane z zanieczyszczoną żywnością i wodą mogą wybuchać gwałtownie, jak np. epidemia w Szanghaju w 1988 roku, która dotknęła około 300 000 osób.

Choroba może doprowadzić do znaczących konsekwencji gospodarczych i społecznych. Okres rekonwalescencji może bowiem trwać tydzień lub nawet miesiąc.

sprawdź jakie występują objawy u noworodków zarażonych żółtaczką Odpowiednia dieta przy wzw typu b jest konieczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *