Wirusowe zapalenie wątroby typu B – informacje ogóle

Actiprotect cena Capivit Hydro Control

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to poważne zapalenie wątroby, spowodowane przez wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). Dla niektórych osób, choroba staje się przewlekła i może prowadzić do niewydolności, raka lub marskości wątroby.

To jeden z głównych światowych problemów zdrowotnych, a zarazem najpoważniejszy rodzaj wirusowego zapalenia wątroby.

Wirusem WZW typu B na całym świecie zostało zakażonych niemal 2 miliardy ludzi, z czego ponad 240 milionów osób cierpi na przewlekłe infekcje wątroby. Co roku z powodu ostrych i przewlekłych skutków zapalenia wątroby typu B umiera prawie 600 000 osób!

Większość osób zarażonych wirusem może zostać w pełni wyleczona, nawet jeśli objawy są bardzo silne. Na rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu B najbardziej narażone są niemowlęta i dzieci.

Chociaż na HBV istnieje lekarstwo, które mogłoby zwalczyć chorobę, skutecznie można się przed nią obronić – szczepiąc się. Szczepionka dostępna jest od 1982 roku, a jej skuteczność oscyluje wokół 95%.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba endemiczna w Chinach oraz innych częściach Azji. Większość osób chorych w tych rejonach zaraziła się w okresie dzieciństwa, a od 8 do 10% dorosłych jest chronicznie zainfekowanych. Wysoki stopień zakażeń przewlekłych notowanych jest także w Amazonii i na południu Europy Środkowej i Wschodniej. Zarażone jest także od 2 do 5% ludności na Bliskim Wschodzie i subkontynencie indyjskim.

Altargo NiQuitin Mini

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *