Zapobieganie WZW typu A i B – szczepienia

Dieta jest bardzo ważnym elementem leczenia żółtaczka typu c,której należy przestrzegać Corega Super Mocny

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusowemu zapaleniu wątroby typu A ważne jest zadbanie o:

– odpowiednią dostawę wody pitnej

– właściwą utylizację ścieków

– higienę osobista i regularne mycie dłoni w czystej wodzie.

Na WZW typu A z powodzeniem można się zaszczepić, co w niemal 100% gwarantuje uchronienie się przed zakażeniem. Na świecie dostępnych jest kilka szczepionek. Wszystkie są podobne pod względem jakości ochrony przed WZW A i skutków ubocznych. Żadna ze szczepionek nie jest jednak licencjonowana dla dzieci poniżej jednego roku życia.

U niemal 100% ludzi, przeciwciała, które są w stanie chronić przed wirusem wytwarzają się już w miesiąc po podaniu szczepionki. Często zdarza się, że nawet po ekspozycji na wirusa w ciągu 2 tygodniach od szczepienia, nie dochodzi do zakażenia. Pomimo tego, zalecane jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki, tak, aby zapewnić długoterminową ochronę, trwającą od 5 do około 8 lat od szczepienia.

Szczepienie przeciwko WZW typu A powinno być częścią całościowego planu dla zapobiegania i zwalczania wirusowego zapalenia wątroby. Planowane na dużą skalę programy szczepień powinny obejmować także dodatkowe metody zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, jak chociażby poprawa warunków sanitarnych i edukacji zdrowotnej. Ważna jest poprawa higieny, szczególnie wśród dzieci.

To, czy szczepionka przeciwko WZW typu A jest włączona do rutynowych szczepień ochronnych, zależy od danego kraju i ryzyka występowania wirusa na tym obszarze. Kilka krajów, jak chociażby Argentyna, Chiny, Izrael czy Stany Zjednoczone Ameryki Północnej wprowadziły już szczepionkę do rutynowych szczepień ochronnych.

Szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A podaje się dwukrotnie, w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

Podobnie, jak w przypadku WZW typu A, podstawą zapobiegania również WZW typu B jest szczepienie. Według zaleceń WHO, wszystkie dzieci powinny być poddane rutynowemu szczepieniu.

Szczepionka przeciwko HBV może być podana w 3 lub 4 odrębnych dawkach. Kompletna seria szczepień pozwala na wytworzenie przeciwciał u ponad 95% niemowląt, dzieci i młodzieży. Ochrona trwa co najmniej 20 lat, a prawdopodobnie nawet całe życie. Wszystkie dzieci i młodzież powyżej 18 roku życia, które nie zostały wcześniej zaszczepione, powinny taką szczepionkę otrzymać.

Ważne jest również, żeby szczepieniu zostały poddane osoby z tzw. grupy wysokiego ryzyka zakażeniem WZW typu B, w tym:

– osoby, które mogą utrzymywać kontakty seksualne z wieloma partnerami,

– domownicy osoby, która zarażona jest WZW typu B,

– osoby uzależnione od narkotyków,

– biorcy i dawcy narządów,

– pracownicy służby zdrowia,

– podróżujący do krajów o wysokim wskaźniku występowania HBV.

Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest bezpieczna i skuteczna. Od roku 1982 na świecie, poddano szczepieniu niemal miliard osób. Od lipca 2011 roku w 179 krajach świata szczepienie przeciwko WZW typu B włączono do podstawowych szczepień dzieci, w Polsce szczepi się noworodki już od 1992 roku.

Niquitin - plastry Volumatic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *